odwierty, pompy ciepła, studnie
tel: 784 019 671 email: info@geoenergy.pl

Studnie Wodne

Bardzo wiele osób chce mieć na swojej działce studnię wodną. Może być ona wykorzystywana do pobierania wody przeznaczonej między innymi do nawadniania ogrodów. Warto jednak mieć na uwadze, że jej budowa (w zależności od panujących warunków) to złożony proces i jej wykonanie nie zawsze ogranicza się wyłącznie do prac budowlanych. Czasami konieczne może okazać się zdobycie stosownego pozwolenia na budowę.


Rodzaje studni wodnych


Zasadniczo studnie wodne można podzielić na dwa rodzaje – kopane oraz wiercone głębinowe. Studnie kopane są tworzone ręcznie i mają głębokość kilku metrów. Ich cechą charakterystyczną są betonowe kręgi, które zapobiegają osuwaniu się ziemi oraz przedostawaniu się do wnętrza zanieczyszczonej wody z wyższych warstw.


Studnie wiercone są tworzone przy zastosowaniu specjalistycznego sprzętu i zazwyczaj mają głębokość przekraczającą 10 metrów. W tym przypadku często na dnie umieszcza się specjalną pompę tłoczącą, która umożliwia wydobycie wody.


Studnie wodne – czy wymagane jest pozwolenie?


Bardzo ważną informacją jest fakt, że pozwolenie na budowę studni wodnej jest wymagane tylko w ściśle określonych warunkach. Odpowiedni dokument należy uzyskać w sytuacji, gdy planowane jest wykonanie studni o głębokości ponad 30 metrów, wydajność zastosowanych pomp będzie przekraczała 0,5 metra sześciennego na godzinę, a dobowe zużycie wody będzie przekraczało 5 metrów sześciennych. W tym kontekście warto wspomnieć, że statystyczny dom jednorodzinny nigdy tej wartości nie osiągnie, bowiem średnio zużywa się tej wody ok. 1,5 m sześciennego.


Aby studnia wodna mogła być wykonana w myśl obowiązujących przepisów prawa, należy ją usytuować w odpowiednim miejscu. Bardzo istotne jest, aby znajdowała się ona 5 metrów od granicy działki, a także co najmniej 15 metrów od budynków inwentarskich i zbiorników do gromadzenia nieczystości. Oprócz tego w obrębie 70 metrów nie powinny się znajdować nieutwardzone wybiegi dla zwierząt hodowlanych. Tylko dzięki temu studnia będzie mogła być eksploatowana zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Skontaktuj się z nami

 
Oddział Gdańsk Tomasz Podgórski
 
ul. Rogalińska 5C/12
80-809 Gdańsk
 
 
 
Oddział Gdynia Marcin Miszczyszyn

ul. Pułkownika Stanisława Dąbka 235B/12
81-155 Gdynia
 
 
 
Oddział Bytów Marcin Miszczyszyn

ul. Sikorskiego 32/14
77-100 Bytów