Odwierty pod pompę ciepła — ile wykonać i jak głęboko?
Ostatnimi czasy coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się na zastosowanie w swoim budynku nowoczesnych sposobów ogrzewania pomieszczeń. Dotychczasowe technologie, takie jak tradycyjne kaloryfery zasilane piecem węglowym powoli odchodzą w zapomnienie, gdyż rosnąca popularnością cieszą się pompy ciepła. Są to znakomite i bardzo funkcjonalne urządzenia, które troszczą się nie tylko o wysoką wydajność prowadzonych prac, ale również o to, by ich działanie było możliwie najbardziej przyjazne środowisku. Sprostają więc oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających osób.
Pompa ciepła - czym właściwie jest?
W największym uproszczeniu można powiedzieć, że pompa ciepła to nowoczesne urządzenie odpowiedzialne za dostarczanie ciepłego powietrza do budynku. Za pomocą sprzętu mogą być nagrzewane nie tylko poszczególne pomieszczenia w budynku, ale również woda użytkowa. Jedno urządzenie może więc pełnić kilka funkcji. Sprzęty tego typu działają dzięki wytwarzaniu obiegu ciepła pomiędzy obszarami, w których panują różne temperatury. Pompy ciepła pobierają energię z gruntu lub powietrza i przekazują ją do domowej instalacji grzewczej. Ważną informacją jest fakt, że maszyny mogą współpracować zarówno z grzejnikami, jak i z instalacją ogrzewania podłogowego. Mogą być więc wykorzystywane w bardzo wielu przestrzeniach bez konieczności przebudowywania całej instalacji.
Jak działa pompa ciepła?
Ogólna zasada działania pomp ciepła jest bardzo prosta. Urządzenie pobiera energię z powietrza gruntu lub wody (w zależności od wybranego modelu sprzętu) i przekazuje ją do jednostki centralnej. Tam następuje podniesienie ciśnienia medium roboczego, a tym samym wzrost jego temperatury do oczekiwanego poziomu. Gdy tylko powietrze osiągnie wystarczającą temperaturę, jest przekazywane do budynku. W ten sposób możliwe jest podniesienie temperatury w budynku, a jednocześnie podniesienie również komfortu wszystkich mieszkańców.
Dlaczego warto postawić na pompy ciepła?
Pompa ciepła to bardzo nowoczesne rozwiązanie, dlatego powinna być montowana właściwie w każdym budynku, nie tylko prywatnym, ale również tym wykorzystywanym do celów komercyjnych. Mówiąc o tym konkretnym urządzeniu trzeba powiedzieć, że charakteryzuje się wysoką wydajnością swojej pracy. Oznacza to, że może być stosowane w każdym, nawet tym bardzo dużym budynku. W takiej sytuacji warto zdecydować się na model typu multi-split, który składa się z jednej jednostki zewnętrznej oraz kilku jednostek wewnętrznych. Oznacza to, że za pomocą jednego urządzenia można dostarczyć ciepłe powietrze do kilku pomieszczeń w tym samym momencie. Co ważne, każda jednostka wewnętrzna daje możliwość indywidualnego dostosowania parametrów temperatury do potrzeb mieszkańców. Dzięki temu temperatura w kuchni może być zupełnie inna niż ta panująca w salonie, sypialni czy w pokoju dziecka. Właśnie to powoduje, że pompy ciepła odznaczają się tak wysoką funkcjonalnością.
W kontekście pomp ciepła trzeba powiedzieć, że urządzenia tego typu odznaczają się niemal bezobsługowym użytkowaniem. Raz ustawione parametry mogą być przez urządzenie generowane przez długi czas. Dzięki temu pompy ciepła sprostają oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających osób. Wybrane modele mogą być zarządzane z poziomu specjalnie przygotowanej aplikacji mobilnej. Dzięki temu możliwe jest ich włączenie i wyłączanie z pozycji fotela, bez konieczności ruszania się z miejsca. Jest to gwarancją wysokiego komfortu i wygody.
Postaw na ekologię
Pompy ciepła pracują dzięki zastosowaniu energii elektrycznej. Eliminacja procesu spalania minimalizuje ryzyko wybuchu czy poważnych awarii urządzenia. Dodatkowo przekłada się na wysoką ekologię tego rozwiązania. W kontekście pomp ciepła trzeba powiedzieć, że urządzenia tego typu mogą z powodzeniem współpracować z systemem fotowoltaicznym. Kooperacja pompy z energią słoneczną sprawia, że możliwe jest ogrzewanie swoich wnętrz bez konieczności ponoszenia wydatków przeznaczanych nie tylko na węgiel i drewno, ale również na prąd, dzięki któremu pompy ciepła pracują i realizują swoje zadania.
Ważną informacją jest fakt, że zarówno na zakup pomp ciepła, jak i systemu fotowoltaicznego można otrzymać dofinansowanie. Jest to kolejny argument przemawiający za montażem tego typu nowoczesnych instalacji w swoim domu.
Odwierty pod pompę ciepła
Montaż pomp ciepła wiąże się z koniecznością wykonania specjalnych odwiertów w glebie. W zależności od tego, jakiej wydajności urządzeń oczekujemy oraz ile mamy miejsca na posesji, wyróżniamy odwierty poziome oraz pionowe. To właśnie w nich umieszcza się specjalne kolektory (sondy gruntowe). Odwierty pionowe znajdą swoje zastosowanie przede wszystkim na małych działkach, na których powierzchnia jest mocno ograniczona. Głębokość, na jaką należy wykonać odwierty do pompy ciepła jest uzależniona od kilku czynników. Wspomnieć w tym miejscu należy między innymi o ukształtowaniu terenu, warunkach geologicznych oraz mocy wybranej pompy ciepła.
Ważną informacją jest fakt, że przy prowadzeniu odwiertów w niektórych sytuacjach konieczne będzie ubieganie się o stosowane pozwolenia. Przy pracach prowadzonych na głębokości nieprzekraczającej 30 metrów pozwolenia nie są konieczne i można od razu przystąpić do realizacji.
Sporym zainteresowaniem konsumentów cieszą się odwierty poziome. Ich cechą charakterystyczną jest fakt, że wymagają sporej wielkości niezagospodarowanej jeszcze przestrzeni. W tym przypadku specjalne sondy instalowane są na głębokości zaledwie 1 - 1,5 metra. Oznacza to, że koszt montażu jest w tym przypadku niższy, a instalacja może być przeprowadzona w nieco krótszym czasie. Jest to związane z łatwiejszym dostępem do wszystkich podzespołów systemu. Osoby, które zastanawiają się, ile odwiertów do pompy ciepła gruntowej należy wykonać, muszą wiedzieć, że minimalna odległość pomiędzy kolektorami pionowymi wynosi 6 metrów. Konieczne jest więc takie zaplanowanie budowy, aby liczba kolektorów i ich rozmieszczenie były w możliwie najlepszy sposób zoptymalizowane. Tylko dzięki temu cały system pompy ciepła będzie pracował z wysoką wydajnością.
Skontaktuj się z nami
Oddział Gdańsk
ul. Rogalińska 5C/12
80-809 Gdańsk |
Oddział Gdynia
ul. Pułkownika Stanisława Dąbka 235B/12
81-155 Gdynia
e-mail: info@geoenergy.pl
|
Oddział Bytów
ul. Sikorskiego 32/14
77-100 Bytów
e-mail: info@geoenergy.pl
|