odwierty, pompy ciepła, studnie
tel: 784 019 671 email: info@geoenergy.pl Odwiedź nas na Facebook

Ile kosztuje pompa ciepła oraz sama instalacja?

W ostatnim czasie coraz więcej konsumentów decyduje się na montaż w swoim domu pompy ciepła. Jest to urządzenie grzewcze, które pobiera energię ze środowiska i przekazuje ją do instalacji centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej. Rozwiązanie to jest proekologiczne, dlatego nic dziwnego, że w ostatnich latach rozwiązanie to bardzo mocno zyskuje na swej popularności. Zdecydowano się nawet na wprowadzenie specjalnego dofinansowania, które ma zachęcić jak największą liczbę osób do ogrzewania swoich domów możliwie najbardziej ekologicznymi i nowoczesnymi metodami.

Pompy ciepła - czym właściwie są?

Pompy ciepła to obecnie najbardziej ekologiczny sposób ogrzewania budynków. Najprościej rzecz ujmując, pompa ciepła to niewielkie urządzenie wielkości lodówki, którego zadaniem jest pobranie energii cieplnej z najbliższego otoczenia budynku (powietrza, wody lub gruntu) i przekazanie jej do wnętrza domu. Urządzenie to nie wykorzystuje ani węgla, ani drewna, ani innych paliw stałych. Powoduje to, że do prowadzonej pracy nie jest konieczny proces spalania, a to radykalnie zmniejsza wytwarzane zanieczyszczenia przedostające się do środowiska.

Rodzaje pomp ciepła

Charakterystyka pracy urządzeń powoduje, że wyróżniamy przede wszystkim trzy rodzaje pomp ciepła. Pierwszym z nich jest pompa ciepła gruntowa, która, jak sama nazwa wskazuje, jest zasilana ciepłem ziemi. W zależności od tego, ile miejsca posiadamy na posesji, pompa ta współpracuje z sondami poziomymi oraz pionowymi. Sondy te są wypełnione specjalnym roztworem, który pobiera ciepło z wnętrza ziemi, a następnie przekazuje je do pompy ciepła. Ich zaletą jest przede wszystkim stabilna praca niezależnie od temperatury na zewnątrz.


Oprócz tego wspomnieć należy również o pompie ciepła typu woda-woda. W tej sytuacji ciepło pobierane jest z wód gruntowych. Bardzo ważne jest w tym przypadku sprawdzenie, czy prowadzone działania w obszarze wody nie wymagają uzyskania stosownych pozwoleń wodnoprawnych.


Ostatnim typem pompy ciepła jest urządzenie typu powietrze-woda. Jego zaletą jest przede wszystkim łatwy montaż, natomiast z drugiej strony urządzenie to jest bardzo wrażliwe na spadki temperatury na zewnątrz, przez co zimą może nie być tak skuteczne, jak byśmy tego oczekiwali.

Czy zakup pompy ciepła się opłaca?

Jak zostało to już wspomniane, średnia żywotność pomp ciepła to 30 lat. Oznacza to, że zakup tego nowoczesnego urządzenia to nie wydatek, a bardziej inwestycja w czystsze powietrze oraz bardziej wydajne zarządzanie energią cieplną. Niestety nie można jednoznacznie określić, jaki jest całkowity koszt zakupu oraz montażu pomp ciepła, gdyż parametr ten jest uzależniony od wielu zmiennych. Pod uwagę należy wziąć między innymi lokalizację inwestycji, klasę energetyczną budynku, specyfikację pompy, wielkość mieszkania, a także firmę, której powierzy się przeprowadzenie realizacji. Szacunkowo koszt wykonania całej instalacji może się wahać od 28 do 43 tysięcy złotych.


Bardzo popularne w ostatnim czasie są pompy ciepła typu monoblok, których cena zaczyna się od ok. 18.000 zł. Najbardziej wydajne oraz najbardziej funkcjonalne sprzęty mogą sięgać kwoty 30.000 zł, jednak faktem jest, że tylko niewiele gospodarstw domowych ma aż tak duże potrzeby, by konieczne było korzystanie z tych najmocniejszych urządzeń.


Innym rodzajem pompy ciepła jest urządzenie typu Split. W przypadku tego modelu na zewnątrz budynku montowana jest ta część instalacji, która odpowiada za pozyskiwanie energii z otoczenia, zaś wewnątrz budynku umieszczana jest ta część, której zadaniem jest przekazywanie pozyskanego z powietrza ciepła do instalacji grzewczej. Ceny urządzeń typu Split również zaczynają się od ok. 18.000 zł.


Ważną informacją jest fakt, że na zakup pomp ciepła można otrzymać dofinansowanie. Dotacje na urządzenie w ramach programu Moje Ciepło mogą pokryć od 30 do 45% kosztów kwalifikowanych inwestycji, co oznacza, że właściciel domu spełniający warunki programu może otrzymać na zakup i montaż pompy od 7 tys. zł (pompy powietrzne) do 21 tys. zł (pompy gruntowe). To między innymi pomoc finansowa od państwa spowodowała, że bardzo wiele gospodarstw domowych zdecydowało się w ostatnich miesiącach na zmianę sposobu ogrzewania swoich wnętrz.

Jakie zalety ma pompa ciepła?

Pompa ciepła ma szereg walorów. Wspomnieć w tym miejscu należy przede wszystkim o wysokiej sprawności pracy. Podczas spalania węgla lub drewna, tylko niewielki procent energii zamieniany jest na ciepło, które następnie jest transportowane do budynku. W przypadku pompy ciepła ten problem znika, gdyż do budynku trafia cała skondensowana energia, która została pobrana z najbliższego otoczenia. Oprócz tego bardzo ważną informacją jest fakt, że pompa ciepła może być całkowicie bezobsługowa. Oznacza to, że w zależności od wybranego urządzenia, sprzęt można zaprogramować w taki sposób, by uruchamiał się w określonych porach dnia. Dzięki temu użytkownicy pomp ciepła mogą nawet zapomnieć, że coś pracuje w ich piwnicy.


Mówiąc o walorach pomp ciepła wspomnieć należy również o tym, że urządzenie jest proste w montażu, dzięki czemu żadna z osób nie będzie miała problemu z jej właściwą instalacją. Sprzęt odznacza się niskimi kosztami eksploatacji, a brak procesu spalania powoduje, że nie ma ryzyka wybuchu lub zapłonu. Nowoczesne pompy ciepła charakteryzują się bardzo niskim poziomem generowanego hałasu, co powoduje, że praca sprzętu nawet w najmniejszym stopniu nie jest uciążliwa dla mieszkańców. Ostatnim walorem pomp ciepła jest ich żywotność. Jak pokazują przeprowadzone badania oraz wykonane analizy, średni czas eksploatacji pompy ciepła wynosi ok. 30 lat. Powoduje to, że jest to inwestycja, którą naprawdę warto podjąć.

Na co zwrócić uwagę?

Wybierając pompę ciepła należy zwrócić szczególną uwagę na współczynnik sprawności urządzenia oraz na wydajność grzewczą. Im te parametry większe, tym lepiej. Oprócz tego nie bez znaczenie jest również emisja hałasu i ilość czynnika chłodniczego. Przede wszystkim te parametry będą mieć dla użytkownika największe znaczenie przy wyborze najodpowiedniejszego rozwiązania dla siebie.

Skontaktuj się z nami

 
Oddział Gdańsk
 
ul. Rogalińska 5C/12
80-809 Gdańsk
 
tel.kom.: +48 784 019 671
e-mail: info@geoenergy.pl
 
 
Oddział Gdynia

ul. Pułkownika Stanisława Dąbka 235B/12
81-155 Gdynia
 
 
 
Oddział Bytów

ul. Sikorskiego 32/14
77-100 Bytów