odwierty, pompy ciepła, studnie
tel: 784 019 671 email: info@geoenergy.pl Odwiedź nas na Facebook

Studnie głębinowe dla klientów z Trójmiasta

Bardzo wiele osób pragnie mieć na swojej działce studnię wodną. Może być ona wykorzystywana do pobierania wody przeznaczonej między innymi do nawadniania ogrodów. Warto jednak mieć na uwadze, że jej budowa (w zależności od panujących warunków) to złożony proces i jej wykonanie nie zawsze ogranicza się wyłącznie do prac budowlanych. Czasami konieczne może okazać się zdobycie stosownego pozwolenia na budowę.

Rodzaje studni głębinowych

Zasadniczo studnie wodne można podzielić na dwa rodzaje – kopane oraz wiercone głębinowe. Studnie kopane są tworzone ręcznie i mają głębokość kilku metrów. Ich cechą charakterystyczną są betonowe kręgi, które zapobiegają osuwaniu się ziemi, jak również przedostawaniu się do wnętrza zanieczyszczonej wody z wyższych warstw.

Studnie wiercone są tworzone przy zastosowaniu specjalistycznego sprzętu i zazwyczaj mają głębokość przekraczającą 10 metrów. W tym przypadku często na dnie umieszcza się specjalną pompę tłoczącą, która umożliwia wydobycie wody.

Studnie głębinowe – czy wymagane jest pozwolenie?

Pozwolenie na budowę studni wodnej jest wymagane tylko w ściśle określonych warunkach. Odpowiedni dokument należy uzyskać w sytuacji, gdy planowane jest wykonanie studni o głębokości ponad 30 metrów, wydajność zastosowanych pomp będzie przekraczała 0,5 metra sześciennego na godzinę, a dobowe zużycie wody będzie przekraczało 5 metrów sześciennych. W tym kontekście warto wspomnieć, że statystyczny dom jednorodzinny nigdy tej wartości nie osiągnie, bowiem średnio zużywa się tej wody ok. 1,5 m sześciennego.

Aby studnia wodna mogła być wykonana w myśl obowiązujących przepisów prawa, należy ją usytuować w odpowiednim miejscu. Bardzo istotne jest, aby znajdowała się ona 5 metrów od granicy działki, a także co najmniej 15 metrów od budynków inwentarskich i zbiorników do gromadzenia nieczystości. Oprócz tego w obrębie 70 metrów nie powinny się znajdować nieutwardzone wybiegi dla zwierząt hodowlanych. Tylko dzięki temu studnia będzie mogła być eksploatowana zgodnie z obowiązującymi przepisami.


n_13_3

Metody kopania studni głębinowej

Uzyskanie dostępu do głęboko położonych zbiorników wodnych może odbywać się różnymi metodami z użyciem specjalistycznego sprzętu oraz technik. Należą do nich:

  • system lewego obiegu płuczki (z ang. direct circulation) – polega na tym, że płyn wiertniczy jest pompowany w dół przez przestrzeń między ścianką otworu wiertniczego a zewnętrzną powierzchnią przewodu wiertniczego, następnie wraca na powierzchnię przez wewnętrzny przewód;
  • system prawego obiegu płuczki (z ang. reverse circulation) – polega na pompowaniu płynu wiertniczego w dół przez przewód, który następnie wraca na powierzchnię przez przestrzeń między ścianką otworu wiertniczego a zewnętrzną powierzchnią przewodu. Metoda ta pozwala na możliwość szybkiego transportu urobku na powierzchnię, co jest szczególnie ważne w przypadku prac wykonywanych w miękkich formacjach geologicznych;
  • młotek wgłębny system DSB – to metoda polegająca na zasadzie udarowej penetracji gruntu. Przeznaczona jest do wykopywania w twardych formacjach geologicznych, gdzie wykorzystanie tradycyjnych technik się nie sprawdza;
  • młotek wgłębny system ODEX – metoda ta umożliwia jednoczesne kopanie oraz zakładaniem rur osłonowych. Swoje zastosowanie znajduje przede wszystkim w trudnych warunkach gruntowych, gdzie istnieje ryzyko zawalenia się otworu wiertniczego;
  • wykopywanie studni głębinowej szapą — to dawniej niezwykle popularna technika wykonywania studni głębinowej, która polega na opuszczaniu szapy, czyli specjalnego urządzenia w głąb dna studni w celu jego kruszenia;
  • wykopywanie studni głębinowej udarowe – jest to metoda, która polega na mechanicznym kruszeniu gruntu, a swoje zastosowanie znajduje w głównie w miękkich i średnio twardych formacjach geologicznych.

Studnie głębinowe cennik 2024

Jako specjaliści zajmujemy się wykonywaniem wszystkich rodzajów wykopów pod studnie głębinowe, dobierając metodę najbardziej skuteczną i efektywną w stosunku do warunków oraz formacji geologicznych. Cennik ustalany jest więc indywidualnie na podstawie takich czynników jak głębokość wkopania, założenie filtrów fabrycznych czy dodatkowe uzbrojenia.

Chcesz założyć własną studnię głębinową? Skontaktuj się z nami – specjalistami w branży systemów wodnych. Działamy w Trójmieście (Sopocie, Gdańsku, Gdyni) oraz całym woj. pomorskim, ale także realizujemy zlecenia dla zainteresowanych z innych miast Polski.

Zgłoś się do jednego z oddziałów naszej firmy – w Gdańsku, Gdyni lub Bytowie – pomożemy Ci wybrać usługę dopasowaną do Twoich potrzeb.

Skontaktuj się z nami

 
Oddział Gdańsk
 
ul. Rogalińska 5C/12
80-809 Gdańsk
 
tel.kom.: +48 784 019 671
e-mail: info@geoenergy.pl
 
 
Oddział Gdynia

ul. Pułkownika Stanisława Dąbka 235B/12
81-155 Gdynia
 
 
 
Oddział Bytów

ul. Sikorskiego 32/14
77-100 Bytów