odwierty, pompy ciepła, studnie
tel: 784 019 671 email: info@geoenergy.pl Odwiedź nas na Facebook

Pompa ciepła gruntowa

Chęć zaoszczędzenia pieniędzy przeznaczanych na ogrzewanie domu lub na podgrzewanie ciepłej wody użytkowej coraz częściej skłania nas do poszukiwania nowych rozwiązań technologicznych zapewniających stabilną pracę całego systemu. Jednym z takich rozwiązań jest gruntowa pompa ciepła. System ten cieszy się rosnącym zainteresowaniem konsumentów, dlatego warto sprawdzić czy ta konkretna instalacja sprawdzi się również w naszym przypadku.


Jak działa gruntowa pompa ciepła?


Cały system gruntowej pompy ciepła składa się z kilku bardzo ważnych elementów. Pierwszym z nich jest wymiennik gruntowy, który znajduje się na odpowiedniej głębokości pod powierzchnią ziemi. Ma on postać wykonanych z tworzywa sztucznego specjalnych rur wypełnionych mieszaniną wody i płynu niezamarzającego. Zadaniem płynu jest krążenie w rurach i ogrzewanie się poprzez odbieranie ciepła z ziemi. W dalszej kolejności płyn trafia do wymiennika ciepła. Właśnie tam poprzez podgrzanie zmienia swój stan skupienia z cieczy w parę.


Ostatnim elementem gruntowej pompy ciepła jest skraplacz. W nim gorąca para oddaje ciepło do gospodarstwa domowego za pośrednictwem systemu ogrzewania podłogowego lub grzejnikowego. Wytworzone ciepło może być również przekazane do specjalnego bojlera z wodą, z której korzystamy na przykład do mycia.


W zależności od warunków panujących na danej działce, wyróżniamy przede wszystkim kolektory gruntowe pionowe oraz poziome.


Zalety gruntowej pompy ciepła


Gruntowe pompy ciepła mają szereg zalet. Przede wszystkim wspomnieć należy o wysokiej oszczędności energii ze względu na stałą temperaturę gruntu. Oprócz tego cała instalacja jest niezwykle tania i niemalże bezobsługowa w codziennej eksploatacji. To jedna z największych zalet w porównaniu z innymi sposobami ogrzewania budynków. Bardzo ważną informacją jest fakt, że prosta konstrukcja całego systemu grzewczego zapewnia łatwość przeprowadzania jakichkolwiek czynności serwisowych. Gwarantuje to wygodę oraz krótki czas wykonywania napraw czy przeglądów.

Skontaktuj się z nami

 
Oddział Gdańsk
 
ul. Rogalińska 5C/12
80-809 Gdańsk
 
tel.kom.: +48 784 019 671
e-mail: info@geoenergy.pl
 
 
Oddział Gdynia

ul. Pułkownika Stanisława Dąbka 235B/12
81-155 Gdynia
 
 
 
Oddział Bytów

ul. Sikorskiego 32/14
77-100 Bytów