odwierty, pompy ciepła, studnie
tel: 784 019 671 email: info@geoenergy.pl Odwiedź nas na Facebook

Kiedy warto zdecydować się na własną studnię głębinową?

Ostatnimi czasy studnie głębinowe cieszą się rosnącym zainteresowaniem wśród społeczeństwa. Instalacja ta stanowi doskonałą alternatywę dla miejskiej sieci wodociągowej. Po wykonaniu inwestycji konstrukcje tego typu pozwalają na uniezależnienie się od zewnętrznego dostawcy wody, a także na zanotowanie zauważalnych oszczędności podczas jej eksploatacji. W sytuacji, gdy zastanawiamy się nad budową studni głębinowej, warto dokładnie zapoznać się z jej funkcją, a także z poszczególnymi rodzajami. Należy również nabyć niezbędną wiedzę na temat codziennej eksploatacji tego typu systemu. Tylko dzięki temu możliwe będzie zapewnienie odpowiedniego funkcjonowania instalacji.

Jak działa studnia głębinowa i jakie są jej rodzaje?

W największym skrócie można rzec, iż studnia głębinowa to swego rodzaju pionowy zbiornik w ziemi, który pozyskuje wody podziemne i przekazuje je na powierzchnię. Zazwyczaj z tego rozwiązania korzystają gospodarstwa domowe, jednak zdarza się, że studnie głębinowe budowane są również na terenach zakładów pracy.


Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje studni głębinowych - wiercone oraz kopane. Konstrukcje wiercone osiągają zazwyczaj głębokość ok. 20 metrów i są wyposażone w specjalne pompy umożliwiające wydobycie wody na powierzchnię. Studnie kopane natomiast mają kilka metrów głębokości. W tym przypadku woda może być pobierana na przykład przy pomocy spuszczanych wiaderek. Zdarza się, że jest ona czystsza niż ta płynąca w lokalnym wodociągu. Jest to jeden z głównych argumentów przemawiających za budową studni głębinowych na przykład w ogrodzie.

Studnie głębinowe - dlaczego warto?

Wiemy już, że woda wydobywana ze studni głębinowej może mieć lepszą jakość niż ta płynąca w naszym wodociągu. Wpływ na to ma przede wszystkim gleba, w której prowadzimy wydobycie. Nie jest to oczywiście jedyna zaleta studni głębinowych. Mówiąc o zaletach studni głębinowych wspomnieć należy również o oszczędnościach finansowych. Jedynym stałym kosztem eksploatacji studni głębinowych jest energia elektryczna, która jest niezbędna do zasilania pompy. Oprócz tego na uwagę zasługuje również niezależność. Nie musimy się już bowiem przejmować przerwami w dostawie wody czy też wahaniami cenowymi na rynku, gdyż pod tym względem jesteśmy samowystarczalni.


Decydując się na budowę studni głębinowych, warto zadbać o jej właściwe zlokalizowanie. Powinna się ona znajdować co najmniej 5 metrów od granicy działki, 7,5 metra od rowu z wodą, a także 15 metrów od szamb i kompostowników. Trzymanie się tych zasad pozwoli na wydobywanie najwyższej jakości wody.

Skontaktuj się z nami

 
Oddział Gdańsk
 
ul. Rogalińska 5C/12
80-809 Gdańsk
 
tel.kom.: +48 784 019 671
e-mail: info@geoenergy.pl
 
 
Oddział Gdynia

ul. Pułkownika Stanisława Dąbka 235B/12
81-155 Gdynia
 
 
 
Oddział Bytów

ul. Sikorskiego 32/14
77-100 Bytów